Asansör Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Asansörler elektrik ileten hatlar, elektronik kontrol kartları ve bir çok mekanik parçadan oluşmaktadır. Özellikle mekanik parçalar asansör kullanımı esnasında hareket etmekte veya sürtünmeye maruz kalmaktadır. Elektronik kartların ve elektrik iletkenlerinin belli bir kullanım ömrü vardır. Asansörün kullanım sıklığına göre bu asansör parçaları daha kısa sürede ömürlerini tamamlaya bilmektedir.

Bu nedenle genel asansörler bakımı en az ayda bir yapılması gerekir. Bu bakımlar esnasında gerekli mekanik parçaların uygun yağ ile yağlanması ve diğer asansör parçaları ile birlikte kontrol edilmesi gerekir. Halatlardaki tellenme kontrolü gibi bir dizi kontroller gözle gözlemleyerek yapılır. Kurtaran mekanizması gibi kontroller de testleri yapılarak tamamlanır.

Asansörlerde yapılan bakım çalışması yıpranan, zarar gören asansör parçalarından dolayı oluşabilecek arızaların önceden tespit edilmesi ve istenmeyen arıza durumlarının önüne geçilmesi için önemlidir. Bu bakım çalışmasını yürütecek personelinde yeterli eğitim ve tecrübeyi kazanmış olması bakım kalitesini artırmak için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir